Dlaczego warto skorzystać ze szkoły rodzenia?

Jednymi z częściej padających pytań na forach i grupach kobiecych są te dotyczące sensowności korzystania ze szkoły rodzenia. Po co korzystać ze szkoły rodzenia? Co daje szkoła rodzenia? Odpowiedzi są bardzo różne i niestety, jak to w internecie najczęściej bywa, najchętniej udzielają ich osoby, które mają nie najlepszą wiedzę w temacie lub nie mają jej wcale. Dlatego poniżej postanowiłem zebrać dla Ciebie kilka najważniejszych argumentów, dlaczego warto korzystać ze szkoły rodzenia.

Zajęcia Szkoły Rodzenia w Wesołej Rodzince

Nie ukrywam, że sami zadaliśmy sobie te pytania, jak w 2014 roku dowiedzieliśmy się, że już wkrótce nasza rodzina się powiększy. Wtedy nasza wiedza na temat szkół rodzenia była znikoma a wyobrażenie o nich oparte było głównie na wykreowanym wizerunku w filmach. Wyszliśmy jednak z założenia, że chcemy być jak najlepiej przygotowani do porodu i opieki nad maluszkiem, więc ostatecznie zdecydowaliśmy się na udział w szkole rodzenia. Choć ta, którą wybraliśmy akurat okazała się nie najlepszym przykładem, o czym opowiem innym razem, to i tak utwierdziliśmy się w przekonaniu, że skorzystanie ze szkoły rodzenia jest bardzo ważne i naprawdę przydatne.

Dlaczego warto skorzystać ze szkoły rodzenia?

1. Otrzymacie najbardziej aktualną wiedzę

Internet jest niesamowitym źródłem informacji, ale niestety bardzo często zaczerpniętą w nim wiedzę trzeba szczegółowo zweryfikować. Wypowiedzieć może się każdy a nie każdy powinien 😉 Z drugiej strony często przyszli rodzice powołują się na wiedzę rodziców, babć czy doświadczonych znajomych, ale nierzadko nie jest ona już aktualna. Pamiętam, jak w jednym z naszych kursów wzięła udział Pani, która była w drugiej ciąży i mówiła, jak wiele się zmieniło przez tych kilka lat, odkąd rodziła pierwsze dziecko.

Korzystając ze szkoły rodzenia masz większe prawdopodobieństwo, że otrzymacie najbardziej aktualną wiedzę, szczególnie jeśli prowadzą je osoby z pasją. Na przykład nad naszym programem aktualnie pracuje 8 położnych, które na podstawie pytań Uczestników, nowych standardów opieki okołoporodowej, wytycznych WHO czy zmian w szpitalach aktualizują prezentowaną u nas wiedzę.

2. Będziecie mieli większą świadomość

W szkole rodzenia otrzymasz kompleksową wiedzę okołoporodową. Oprócz nauki oddychania czy radzenia sobie z bólem podczas porodu, dowiesz się więcej o swoich prawach, czego spodziewać się w połogu, jak opiekować noworodkiem czy o karmieniu piersią. Przecież nie chodzi tylko o to, aby urodzić dziecko, ale także o to, żeby zapewnić mu jak najlepszą opiekę. Co ważne, a często się o tym zapomina, po porodzie powinnaś zaopiekować się również sobą.

3. Podczas szkoły rodzenia wykorzystacie wiedzę w praktyce

W Wesołej Rodzince robimy wszystko, żeby uczestnicy naszej szkoły rodzenia jak najwięcej elementów mogli przećwiczyć. Podczas każdych zajęć jest cześć praktyczna, żeby przyswojoną wiedzę zweryfikować w działaniu. Na całe szczęście coraz więcej szkół rodzenia zaczyna podobnie do tego podchodzić. Wiedza zdobyta w Internecie, z książek czy podczas edukacji przedporodowej w domu/w gabinecie choćby najbardziej kompleksowa i aktualna, bez możliwości wykorzystania jej w praktyce może nie być wystarczająca.

4. Twój partner będzie dla Ciebie jeszcze większym wsparciem

Szkoła rodzenia nie jest tylko dla Ciebie, ale również dla Twojego partnera. Im bardziej on będzie świadomy przebiegu porodu, połogu, stanów przejściowych u noworodka czy laktacji, tym większe wsparcie będzie mógł Ci dać później. Wiem to na podstawie własnego doświadczenia i mam nadzieję, że potwierdzi to również moja żona 😉

Tata podczas szkoły rodzenia w Wesołej Rodzince

5. Wasz poród będzie mniej stresujący, a Wy będziecie czuli się pewniej

Kompleksowa wiedza i możliwość zweryfikowania jej w praktyce sprawia, że uczestnicy szkoły rodzenia czują się pewniej zarówno na porodówce, jak i w swoim domu. Dzięki temu przyszłe mamy podczas porodu nie są tak spięte a partnerzy są jeszcze lepszym oparciem. Również po powrocie do domu uczestnicy szkół rodzenia lepiej radzą sobie z nową rzeczywistością. Potwierdzają to zarówno położne z oddziałów położniczych, jak i położne środowiskowe odwiedzające rodziców podczas patronaży.

6. Pewniej zaopiekujecie się swoim maluszkiem

Choć w teorii noworodek wydaję się prosty w obsłudze, bo przecież wystarczy mu sen, mleko mamy i czysta pielucha, to w praktyce okazuje się, że aż tak lekko nie jest. Szczególnie, jeśli dochodzi zmęczenie, hormony i ogólny szum porad ze wszystkich stron. Jeśli jednak rodzice są dobrze przygotowani merytorycznie i praktycznie, to lepiej radzą sobie w nowych warunkach. Nawet jeśli pojawią się nerwy i emocje, to łatwiej będzie znaleźć Wam rozwiązanie.

Mam nadzieję, że powyższe argumenty Cię przekonały, że skorzystanie ze szkoły rodzenia to dobra decyzja. A jeśli nadal nie jesteś pewna to mam jeszcze jeden – dodatkowym wsparciem dla naszych kursantów jest kompendium wiedzy w postaci naszej prezentacji ze szkoły rodzenia, którą wysyłamy zawsze po zakończeniu zajęć oraz możliwość kontaktu z nami i naszymi położnymi w dowolnym momencie nawet długo po wizycie w Wesołej Rodzince 😉

Autor: Bartosz Wdowiak, Wesoły Tata 😉

Szkoła Rodzenia w Łodzi

Szkoła Rodzenia Łódź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.